Kui kogu saarestik peab suurt pidu homme, siis meie tegime koduselt põhilise jõulu täna. Nüüd on söögid suures osas söödud, kingid jagatud ja poisid unedemaal. Teen endale uue kannuga uude tassi uut sorti teed ja piilun aknast täna kohe eriti eredalt säravaid kirikuid... Maltal on jõuluaeg. Muide, kirikukellad helisevad praegu eriti heledalt ja kutsuvad rahvast kokku.

Nagu öeldud tähistavad maltakad jõulupühi ehk "Il-Milied" 25. detsembril. See tähendab, et kõik see maa on vaikselt oma kodus. Poed on suletud, kõik on suletud. Isegi bussiliiklus seiskub keskpäeva ja kella kolme vahelisel ajal. Seda juhtub kahel päeval aastal - jõulupühal ja uusaastal.
Siin on kesksel kohal sõimed ehk Kristuse sünnistseen - 'Presepju'. Jõuluajal võib neid leida kõikjalt ja neid ehitakse kujukestega, mida kutsutakse 'pasturi'. Pasturi-kujudena on tavaliselt esindatud Jeesuslaps, Maria, Joosep, karjased, inglid, küla elanikud ja loomad (lehmad, eeslid ja lambad). Muidugi on kogu olustik rohkelt kaunistatud kõige muu vajalikuga. 24. detsembril kaunistatakse kirikud tuledega ning sõimedega. Keskööl asetatakse Jeesuslapse kuju altarile mälestamaks messiase sündi. Sõimede traditsioon sai alguse aastal 1617, mil esimene Malta sõimestseen pandi üles Domenican Friars kirikusse Rabatis. Sestpeale on traditsioon vaid kasvanud.
Ka Malta kodudes on jõuluaegu puu, mida kaunistatakse elektripirnide, karra ja muu kraamiga. Kodusid ehitakse pärgade, küünaldega. 'Presepju' koos 'pasturi'ga on ka tavainimeste seas tähtsal kohal ning tihti pannakse Jeesuslapse kujukesed akende-rõdude taha ning kaunistatakse rohkete tulukestega. Võõrale on see omamoodi vaatamisväärsus, kui nii paljude akende taga võib näha üht ja sama stseeni.
Viis nädalat enne pühi külvatakse nisu ja muud teravilja maja pimedasse nurka ning jäetakse jõuluajani rahulikult kasvama. Umbes-täpselt pühadeaegu tärkavad seemnetest valged muru meenutavad võrsed, mida kasutatakse sõime kaunistamiseks.
Jõuluõhtul toimub Jeesuslapsega rongkäik, millele järgneb kesköine missa - jumalateenistus, millest võtab osa pea kogu Malta rahvastik. Missa algab maltakeelsete jõululauludega. Kõrghetkeks on aga 7-10-aastase poisi või tüdruku (ja mitte preestri!) poolt jutustatud Kristuse sünnilugu. Peale missat soovitakse kõigile kogunenutele "häid pühi" ehk "Il-Milied It-Taijeb".
Jõulupüha (25. detsember) on perekeskne aeg. Tihti ka perekonna taasühinemise aeg. Kõikvõimalikud sugulased kogunevad ühte majja jõululõunale, mis kestab õhtuni. Traditsiooniline lõunasöök koosneb kalkunist (dundjan), meerõngastest (qaghaq tal-ghasel) ja jõulupudingust (pudina tal-Milied). Siinseid jõulusööke on tugevalt mõjutanud brittide kombed ning toidud. Meerõngastega peaksid meie kodused tuttavad olema, sest just neid viisin novembris neile maitsmiseks :)
Allikas - The Holiday Spot
NB! Pildil on aknake meie kodulinnast Gzirast.
No comments:
Post a Comment