
Plaanisin vanematega Gozol veedetud päevast teha ühe postituse. Siis aga hakkasin mõtlema, et see tuleks üks hirmus pikk postitus ja otsustasin hoopis mitme jupi kasuks.
Sõitsime Gozol ringi tuuribussiga. Kuna autot meil pole ja tavabussiga lihtsalt ei jõua, oli tuuribuss ideaalne lahendus saare nägemiseks. Startisime hommikul juba varakult, et siit Cirkewwa sadamasse jõuda ning sealt praamiga Gozo poole põrutada. Tuuribussi piletid ostsime juba oma tuttava Kollase Onu käest ette ära. Bussisõit Sliemast Cirkewwasse võtab kuni tunnikese, praamisõit veel omakorda pool tundi. Lõpuks jõudsime kohale ja seiklus võis alata.

Azure Window ehk Sinine Aken
Võtan endale vabaduse ja jätan kaks esimest peatükki Gozost edaspidiseks ja hüppan kohe viimase suurema ja mõnes mõttes ka tähtsaima atraktsiooni juurde. Kui Ahti eelmisel aastal töökaaslastega Gozol käis, jättis just see koht talle sügavaima mulje. Pildid panid ahhetama ja soov ise ka sinna minna kasvas aina suuremaks. See koht on Azure Window (malta keeles Tieqa Żerqa) Dwejra lahes. Azure Window ehk Sinine Aken (azure on üks sinise varjunditest). Azure Window tekkis kaljudesse lainete erosiooni teel moodustades sedasi pea 100m laia akna.
Meie seiklus Sinise Akna poole algas Dwejra külast, kus buss peatuse tegi. Asusime teele. Varsti selgus, et astuda on meil õige pikk maa ja kuigi tee läks allamäge, ei paistnud sel lõppu tulevat. Kõndisime vist pea tunni, kuni lõpuks sihtkohta jõudsime. Ja sihtkohas oli, mida vaadata. Etteruttavalt võin öelda, et tagasi üles me siiski ei kõndinud. Säästsime aega ja energiat ning sõitsime taksoga otse Gozo pealinna Victoriasse keha kinnitama.
Azure Window rabab tõepoolest. Vaade on kaunis ning võib vaid ette kujutada, kuidas seal erinevate ilmaolude korral loodus mängida suudab. Ümberringi on sinisinine meri, üks populaarsemaid sukeldumiskohti Gozol. Mis aga mind aknast endast veel rohkem hämmastas, oli maapind akna ümbruses. Kõik kivine ning auklik. Seal kõndides ja hüpates oli pidevalt tunne, et nüüd ma kukun või et kohe läheb see jalgealune katki. Kuid ei, olgugi see kivi nii õhuke, on ta siiski tugev.

RaR vanaisaga kuumaastikul hüplemas
Azure Window on kahjuks lagunemas. Arvatakse, et vaid mõne aasta jooksul kaob see täiesti. Seepärast on keelatud inimestel kaare peal käia, et säästa kaunist vaatepilti veel võimalikult kaua. Kui aga kord kaar lõplikult mureneb, nimetatakse koht ümber Azure Pinnacle'ks ehk Siniseks Mäetipuks...

Fungus Rock. See parempoolne.
Akna vahetus läheduses on aga Fungus Rock. Üle 50m kõrgune kivimütakas, mida kohalikud nimetavad "Gebla tal-General" ehk Kindrali Kivi. Väidetavalt leidis St. Johni ordu komandör sealt ühe puhmalaadse taime - "Gherq Sinjur" (Cynomorium coccineum Linn.). Taime, mis õigupoolest nagu taim polegi, hoopis seenelaadse olemisega. Ordurüütlid kaitsesid taime kiivalt, sest sel usuti olevat tervendavad omadused. Veel eelmise sajandi keskpaigani oli Fungus Rock valve all.Saime kõik võimsa kogemuse võrra rikkamaks. Ma usun, et isegi mu ema, kes meiega alla kiviaukude vahele hüplema ei tulnud ning valvas hoopis väikese mehe und, nautis vaadet samavõrd. Ja üks on kindel... sinna läheme me oma perega veel ja veel :)

Tagasiteel Cirkewwa sadamast Sliemasse möödusime Mellieha linnast. Kuu on siin Maltal kummuli nagu näete ;)
Seda ma rääkisin neile, et kuu on teistpidi ja nemad arvasid, et ma olen ikka väga purjus:D
ReplyDeleteMulle meeldib ka see koht, eriti kui sa käid seal nö väljaspool turismihooaega.
Väge head pildi!
ILUS!!!!!!
ReplyDeleteHästi ilusad pildid tõesti:)
ReplyDeletePean tunnistama,et Azurre Window pidas minu 100kg mullu mais küll vastu. Väga seff oli seal üleval.
ReplyDelete