![]() |
Lahutuse eest maksavad lapsed. Hääleta "ei". |
Maltal on praegu põnev aeg. Kirgi küttev ja väitlusi tekitav aeg. Ma pole seni seda teemat eriti puudutanud, sest ega ma kõike ei mõista ja mõistmatut on raske kommenteerida. Minu taust on liialt erinev ja minu mõttemaailm ei kattu alati kohalikega. Aga nüüd on suur küsimus käes - kas lahutusele öelda "ei" või "jah"?
Malta on nimelt Euroopas ainus riik, kus abielulahutus kui selline puudub. On olemas termin "lahuselu", aga mitte lahutus. Ehk siis mida Jumal on ühte pannud, seda inimesel pole õigust lahutada. Lahuselu tähendab seda, et abikaasad ei pea enam koos elama, kuid on siiski endiselt abielus.
Eelseisval laupäeval, 28. mail, on Maltal referendum abielulahutuse küsimuses. Võite ette kujutada, kuidas see teema kirgi kütab. Juba enne meie eelmise nädala äraolekut ilmusid kõikjale suured suured plakatid, mis peamiselt kutsuvad ikka lahutuse vastu hääletama. Üks neist on meil otse akna all - Ivvota LE (kusjuures varem oli siin plakat sinise silmaalusega naisest ning kastikesega "iva"). Praegu uudisteportaale lugedes ja tõenäoliselt ka telekanaleid vaadates (meie telekas näitab sipelgate tantsupidu) võib kümneid ja ehk isegi sadu erinevaid artikleid-teemasid leida ja lugeda. Ainuüksi Times of Malta FB lehel on selleteemalisi uudisnupukesi iga päeva rohkem ja rohkem ning muidugi on ka kommentaare rohkem ja rohkem. Tundub, et tegemist pole küsimusega, mis inimesi ükskõikseks jätaks. Sõna võtavad kõik - noored ja vanad, kirikutegelased, poliitikud, arstid, juristid... Kõigil on oma arvamus.
Minule jäi silma artikkel Malta's divorce debate: an expat's view, kus muuhulgas keskendutakse siinsele koduvägivalla probleemile - iga neljas naine kannatab kodus vägivalla all... Kurb lugeda, veel kurvem ette kujutada, et selline ongi reaalsus. Tooksin aga välja enda mõtetega kattuva lõigu ja noogutaksin omalt poolt kaasa:
Would the splitting of church and state really be such a bad thing? Of course not, Catholic people are catholic people, whether divorce is legalised or not. It doesn’t mean they have to get divorced; it’s not forcing anything upon them. It’s just giving others, Catholic or not, a chance at a new, happier and possibly much safer life.
Referendumi tulemust on raske ette ennustada. Viimase uuringu kohaselt vastaks 42% inimestest "jah" ning 35% "ei". Kuidas olukord tegelikkuses kujuneb ja mis sellest tulenevalt edasi saama hakkab... We'll see...
Lahutuse osas me mõtted täitsa ühtivad :)
ReplyDeleteAga Türgis on hetkel palju naljakam debatt käimas: kas mitme naise pidamine peaks olema seadustatud või mitte.
Kahjuks ma ise türgikeelsest meediast aru ei saa ja inglisekeelsed kokkuvõtted seda eriti ei edasta. Abikaasa vahel vahendab natuke, aga tundub, et teema on hetkel päris tuliseks muutunud.
Loomulikult, kohe- kohe on valimised tulemas ja eks iga partei püüab hääli omal moel. Arvestades nende konservatiivsust ja religiooni omapära, ma üldse ei imesta, et see teema esile on kerkinud, aga Euroopasse nii ju ometi ei saa...