Friday, January 14, 2011

Ħal-Saflieni Hypogeum


Vanematega jagatud seikluste kirjeldamist alustan ma ühest viimasest kogemusest - Hypogeumist. Põhjus väga lihtne - mul pole sellest pilte. Seal ei tohi pilte teha! Aga elamus ise oli ise suurepärane ja soovitan kohe alguses kõigile, et võtke ette, planeerige ja käige ära. Hypogeumiga on nimelt selline lugu, et sinna nö tänavalt sisse astuda ei saa. Piletid tuleb ette osta (siit). Sisse lastakse 80 inimest päevas ja mitte rohkem, et säilitada paiga mikrokliimat. Enamasti tuleb piletite ostmisega tegeleda mitu kuud varem, sest tung on suur ja suvisel perioodil liigub Maltal tohututes arvudes turiste. Ja lisaks - alla 6-aastaseid Hypogeumi tervislikel põhjustel ei lubata.

Hypogeum avastati aastal 1902, kui selle kohal paiknevatel majadel vihmaveehoidlat ehitati. Hypoegum on maa-alune tempel, mis koosneb kolmest tasandist. Kõrgeim neist ehitati ajavahemikus 3600-3300 eKr; keskmine aastail 3300-3000 eKr ja kõige madalam 3150-2500 eKr. Hypogeumis on hallid, kambrid, läbikäigud, kõik kivist välja taotud. Kogu kompleksi pindala on 500m² ja kõige sügavam kamber asub 10,6 meetrit teepinnast allpool. Hypogeum on oma unikaalsuses lisatud ka UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Umbes tunniajast ekskursiooni alustati lühitutvustavate tahvlite ning näitusega, millele järgnes filmijupp Hypogeumi ajaloost. Näituseruumis võib vaadata Hypogeumist leitud asju. Suur osa leidudest on Vallettas arheoloogiamuuseumis, kuid natuke jäeti ka Hypogeumi. Samuti on näha koopia kujust nimega The Sleeping Lady.

Peale filmi lubati meid Hypogeumi vaatlema minna. Kõigile külastajatele jagatakse audiogiidid ning vastavalt parasjagu jutuks olevale ruumile näidatakse õiges kohas valgust. Muidu on kogu Hypogeum pime... ja niiske.

Kõigepealt juhatakse külastajad kõrgeimale tasandile, kus paikneb mitu kambrikest. Kunagi kasutati neid matmispaigana ja sealt leitud luude arvu järgi võib eeldada, et sinna maeti umbes 7000 inimest. Ühes kambrikeses on säilmed senini alles.

Põnevaim tasand on aga keskmine. Just sellel tasandil võib näha uskumatuid kambreid, mille tegemist ettegi ei kujuta. Mitmel juhul on kogu tuba välja voolitud ühest kivimürakast jättes mulje nagu oleks tegemist mitme erineva kiviga. Kuidas tol ammusel ajal seda tehti ja kuidas tulemus sedavõrd puhas ja sile olla saab, ma tõesti ei tea. Hypogeumist pole leitud metallist tööriistu, nii et eeldatavasti kasutati ehitusel loomade sarvi ja muud säärast. Need inimesed oskasid imelise osavusega ära kasutada kivi naturaalseid omadusi.

Madalaimalt tasandilt luid ei leitud, vaid vett. Seetõttu arvatakse, et seda kasutati peamiselt hoiustamise eesmärgil.

Ekskursioon möödub kiiresti, mis sest et ajaliselt on tegu päris pika käiguga. Kogu info on sedavõrd huvitav, et pole aega muule mõeldagi. Jääb üle vaid imestada ja ahhetada, et kuidas ometi selline koht olemas on. Müstiliselt suurepärane elamus igal juhul. Üks minupoolsetest suurtest soovitustest inimestele, kes Maltale tulla plaanivad.

Info ja pildid - Heritage Malta ja Bradshaw Foundation

No comments:

Post a Comment