Malta sai Euroopa Liidu liikmeks samal aastal kui Eestigi - 1. jaanuaril 2004. Rahaühikuna tuli käibele euro siin aga juba 1. jaanuaril 2008. Nüüd, kus kohe-kohe on sama samm ka Eestil ees, näitan siin võrdlusena ühe ja teise riigi euromünte.
Kuidas siis on arveldada euroga? Ma ütleks, et harjumine on olnud suhteliselt kiire. Samas käib peas ikkagi veel arvestus kroonideks. Kui on hind 30EUR, siis on see umbes 450EEK. Aitab paremini orienteeruda :)
Paljud muretsevad ja kurdavad euroga seoses müntide üle. Et ikka nii palju ja nii tüütu ja ei-tea-mis-kõik-veel. Ausalt, mulle need mündid meeldivad :) Nende mõistmine on kiire ja lihtne - iga münt on ise nägu ja tegu. Alguses on jah natuke uurimist ja numbrite otsimist, aga juba mõne aja pärast on asi selgemast selgem.
Omamoodi lõbus on uurida iga münti eraldi ning vaadata eri riikide kujundusi. Kõige rohkem liigub siin Prantsusmaa, Saksamaa ja Hollandi münte, kuid on sattunud muudki huvitavat. Tekib lausa kiusatus koguda :)
Ja noh eks ma ootan küll Eesti eurot. Mõnus on kodumaale sõita ilma, et peaks muretsema üht- või teistpidi rahavahetuse pärast. Muidugi on mulle ka kroon kallis, ikkagi täiesti oma, aga elu läheb edasi ja kokkuvõttes on raha vaid raha. Vahend asjade eest tasumiseks :)
Malta mündid
* 1- ja 2-eurone: müntidel kujutatakse Sõltumatu Malta Ordu embleemi. Aastatel 1530–1798, mil ordu valitses Maltal, hakati kaheksatipulist risti seostama saarega ning tänapäeval nimetatakse seda sageli Malta ristiks.
* 10-, 20- ja 50-sendine: müntidel kujutatakse Malta sümbolit kilpi, millel on vapikujuline Malta lipp. Kilbi kohal asetseb linnriigi tunnus ehk kroon, mis sümboliseerib Malta kindlusi. Kilpi ümbritsevad vasakult poolt oliivipuu oks ning paremalt palmioks. Mõlemad on Maltaga seotud traditsioonilised rahusümbolid. Oksad moodustavad pärja, mille paelale on kirjutatud sõnad „Repubblika ta' Malta” (Malta Vabariik).
* 1-, 2- ja 5-sendine: müntidel kujutatakse umbes 3600 aastat eKr mereäärsele kõrgendikule ehitatud Mnajdra eelajaloolise templi altarit.

Eesti mündid
* Kõigi Eesti euromüntide rahvusliku külje kujundus on ühesugune – sellel on Eesti kontuur ja sõna „Eesti”.

Allikad: Euroopa Keskpank; Tere Euro
Muide, kas Eesti mitte ei liitunud 1.mail 2004? ;) Võin eksida ka.
ReplyDeleteVidiit
Heh oli muidugi. Ma isegi mäletasin, et oli vist mais, aga käisin EL lehel uurimas ja siis oli meid pandud ühte patta kogu selle kambaga aastasse 2004. No eks aastaarv ongi tähtsaim.
ReplyDelete