Kirjutan natuke Malta lihavõttetraditsioonidest. See, et möll juba käib, on olnud kogu nädala kõikjal näha ja tunda. Näiteks läksid poisid esmaspäevaõhtul Gzira peale jalutama ja sattusid kiriku ees etendust nägema. Või kas just etendust. RaR oli nähtust silmnähtavalt vaimustuses ja räägib sellest siiamaani. Lisaks võib õhtuti aeg-ajalt näha üle vee paistvat Sliema kirikut tuledes. Ju on teisedki pühakojad sellised, aga need ei paista sedasi aknast kätte. Gzira ja Msida kirikute sammastele on pandud palmioksi, eks ikka pühapäevase palmipuudepüha pärast.
![]() |
Gzira kirik palmipuudepühal |
Malta lihavõtteaeg algab tegelikult tuhkapäeval, mis tähistab paastu algust. Paast on ohvrite toomise aeg ning kuigi selle populaarsus langeb, on paast paljude kohalike jaoks traditsioon. Paastu ajal ei sööda kolmapäeviti ja reedeti liha. Keelatud on ka maiustused.
Vaikne nädal (Holy Week) algab reedel enne Suurt Reedet, mil tähistatakse Our Lady of Sorrows pidupäeva ehk festat. See festa on üks maltakate poolt enim armastatuid ning mitmetes asulates üle kogu riigi võib kohata rongkäike pühakujuga.
Palmipuudepühaga mälestatakse päeva, mil Jeesus sõitis eeslil Jeruusalemma ning teda tervitati kui kuningat. Palmipuudepüha äärmiselt tähtsaks traditsiooniks on palmiokste õnnistamine. Lisaks on mitmetes kirikutes ja pühakodades vaimuliku muusika kontserdid.
![]() |
Palmiokstega kaunistatud kirik Gziras |
Järgmine oluline päev on Vaikne Neljapäev, mil kirikud on avatud seitsmeks külastuseks. Pered käivad seitsmes erinevas kirikus palvetamas, kusjuures iga külastuse juurde käib konkreetne palve. Õhtul viiakse läbi jumalateenistus meenutamaks Jeesuse Püha Armulauda ning seda, kuidas ta oma kaheteistkümne apostli jalgu pesi. Paljudes kirikutes valib preester välja kaksteist meest ja peseb alandlikult nende jalgu.
Vaiksele Neljapäevale järgneb Suur Reede. Katoliiklased ei söö Suurel Reedel liha ega maiustusi. Sel päeval kirikukellad vaikivad, kuid mõnes asulas (näiteks Qormis või Zejtunis) võib kuulda cuqlajta heli. Suurt Reedet iseloomustavad arvukad protsessioonid kaheteistkümne kujuga. Protsessioonidel kujutatakse risti teekonda. Sellistest rongakäikudest võtavad osa nii Rooma sõdurid, apostlid, prohvetid, kuningas Heroodes ja mitmed teised tegelased. Bändid mängivad matusemuusikat.
![]() |
Lihavõtteteemalieslt kaunistatud rõduaken Sliemas |
Laupäeval on enamus kirikutest avatud ning neid kaunistatakse linade ja lilledega. Hilisõhtul viiakse läbi jumalateenistus. Kirikusse sisenedes antakse igale inimesele küünal ning jumalateenistus algab pilkas pimeduses. Seejärel ilmub kiriku tagaosas preester ja süütab oma küünla sümboliseerides sellega Jeesuse ülestõusmist. Küünlaleeki antakse inimeselt inimesele edasi, kuni süttib kogu kirik. Gloria kõlades hakkavad taas lööma kirikukellad olles olnud tasa alates Vaikse Neljapäeva õhtust.
Ülestõusmispüha on päev perele. Saadakse kokku lõunasöögiks ning antakse üle lihavõttekingitused. Hommikul võib siin ja seal kohata ülestõusnud Jeesuse kujuga läbiviidavaid protsessioone. Mitmetes asulates viiakse läbi traditsioonilist kujudega jooksu, mis sümboliseerib Kristuse ülestõusmist ja võitu surma üle.
Allikas - Air Malta "Easter in Malta"
![]() |
Tuledes kirik Vaiksel Neljapäeval Sliemas |
No comments:
Post a Comment